Porównanie · Paliwa i energia
Marathon Petroleum czy Valero Energy
Kurs obu spółek na jednej skali
Zmiana w procentach od początku okresu, nie cena w dolarach — inaczej spółka warta 500 dolarów za akcję przygniotłaby wykresem tę wartą 30, nic o niej nie mówiąc.
MPC · VLO
Jak czytać to zestawienie
Znacznik przy liczbie wskazuje wartość korzystniejszą dla danego wskaźnika — i tylko tam, gdzie kierunek czytania jest jednoznaczny. Przy kapitalizacji czy stopie podatkowej nie ma czegoś takiego jak lepiej, więc znacznika nie ma.
Więcej znaczników nie znaczy „lepsza spółka”. Dwie firmy z tej samej branży mogą mieć różne modele biznesowe i obie być zdrowe — sieć handlowa z marżą trzech procent nie jest gorsza od producenta oprogramowania z marżą trzydziestu. Zestawienie ma pomóc zobaczyć różnice, a nie wyłonić zwycięzcę.
Co mówią liczby
Obie spółki mają podobną skalę przychodów — Marathon Petroleum 153,6 mld USD, Valero Energy 153,3 mld USD. Obie należą do tego samego sektora — Paliwa i energia — więc wskaźniki da się zestawiać bezpośrednio.
Wyższy wskaźnik ceny do zysku ma Marathon Petroleum: 12,89 wobec 7,87 — rynek płaci więcej za każdego dolara zysku. Same wskaźniki nie tłumaczą tej różnicy — warto sprawdzić, czy nie bierze się z jednorazowego zdarzenia w zysku którejś ze spółek.
Wyższą marżę operacyjną ma Valero Energy: 11,46 % wobec 9,20 %. W tej samej branży taka różnica zwykle bierze się z pozycji cenowej albo ze sprawności kosztowej, a nie z odmiennego modelu biznesu.
W przypadku MPC rentowność kapitału (44,84 %) jest wielokrotnie wyższa od rentowności aktywów (9,07 %). Taki rozjazd to ślad dźwigni albo skupu akcji własnych: kapitał w mianowniku jest mały, a nie zysk w liczniku wyjątkowo duży.
Szybszy wzrost przychodów ma Valero Energy: 24,58 % rok do roku wobec 14,99 %. Sam wskaźnik nie odróżnia jednak wzrostu wypracowanego od dokupionego razem z inną firmą.
Wyższe zadłużenie ma Marathon Petroleum: dług netto odpowiada 1,31 rocznego zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację, wobec 0,01 u VLO.
Wyższą stopę dywidendy ma Valero Energy: 1,29 % wobec 1,02 %. Wypłata pochłania 10,84 % zysku, więc reszta zostaje w spółce.
Powyższe zdania powstają z danych i opisują to, co widać w sprawozdaniach — nie są oceną spółek ani wskazaniem, którą wybrać.
Wskaźniki obok siebie
| Wskaźnik | MPC | VLO |
|---|---|---|
| Kapitalizacja rynkowa Wartość wszystkich akcji spółki po bieżącym kursie. | 110,3 mld USD | 101,9 mld USD |
| Cena do zysku (C/Z) Ile dolarów płacisz za jednego dolara rocznego zysku spółki. | 12,89 | 7,87 |
| Cena do wartości księgowej (C/WK) Cena akcji odniesiona do wartości księgowej, czyli do tego, co zostałoby... | 5,78 | 3,28 |
| Cena do przychodów (C/P) Ile rynek płaci za jednego dolara rocznej sprzedaży. | 0,72 | 0,66 |
| EV/EBITDA Wartość przedsiębiorstwa odniesiona do zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. | 7,63 | 5,79 |
| Marża operacyjna Jaka część przychodów zostaje po kosztach prowadzenia biznesu, ale przed odsetkami i podatkami. | 9,20 % | 11,46 % |
| Marża netto Jaka część przychodów zostaje jako zysk po wszystkich kosztach, odsetkach i podatkach. | 5,57 % | 8,44 % |
| Rentowność kapitału własnego (ROE) Ile zysku rocznie przynosi każdy dolar kapitału włożonego przez akcjonariuszy. | 44,84 % | 41,65 % |
| Rentowność aktywów (ROA) Ile zysku przynosi każdy dolar majątku spółki, niezależnie od tego, czy sfinansowano... | 9,07 % | 19,05 % |
| Dynamika przychodów rok do roku O ile procent zmieniły się przychody wobec tych samych dwunastu miesięcy rok wcześniej. | 14,99 % | 24,58 % |
| Dynamika zysku netto rok do roku O ile procent zmienił się zysk netto wobec tego samego okresu rok wcześniej. | 300,66 % | 765,89 % |
| Dług netto do EBITDA Ile lat zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację potrzeba, żeby spłacić dług... | 1,31 | 0,01 |
| Płynność bieżąca Ile razy majątek obrotowy pokrywa zobowiązania wymagalne w ciągu roku. | 1,25 | 1,72 |
| Pokrycie odsetek zyskiem operacyjnym Ile razy zysk operacyjny pokrywa koszt odsetek od długu. | 8,67 | 30,94 |
| Marża wolnych przepływów Jaka część przychodów zamienia się w gotówkę, która zostaje po opłaceniu inwestycji. | 8,40 % | — |
| Jakość zysku (przepływy operacyjne do zysku netto) Ile gotówki z działalności operacyjnej przypada na jednego dolara wykazanego zysku netto. | 2,00 | 1,23 |
| Stopa dywidendy Jaki procent ceny akcji wróciło do akcjonariusza w postaci dywidend wypłaconych przez... | 1,02 % | 1,29 % |
| Udział dywidendy w zysku Jaka część zysku netto trafiła do akcjonariuszy jako dywidenda. | 13,57 % | 10,84 % |
| Punktacja Piotroskiego (0-9) Punktacja od zera do dziewięciu, sprawdzająca dziewięć prostych warunków: czy spółka... | 6 | 5 |
Wyniki roczne
MPC — przychody
ostatnie 12 miesięcy: 153,6 mld USD
VLO — przychody
ostatnie 12 miesięcy: 153,3 mld USD
Pełne dane każdej spółki: Marathon Petroleum · Valero Energy. Sposób liczenia opisuje metodologia, a znaczenie pojedynczych wskaźników — słownik.