Przejdź do treści
Finanse odczarowanePrzetargi po ludzku

Za ile wygrywa się przetargi

Naprawy i konserwacja (grupa 5022)

Kod CPV 5022. Wartości 789 umów zawartych po rozstrzygnięciu postępowań powyżej progów unijnych — to kwota, na jaką opiewa umowa, a nie cena z oferty ani koszt jednostkowy.

1,3 mln złwartość środkowa umowy
502 tys. zł – 3,5 mln złprzedział połowy umów
7×rozpiętość między ćwiartkami
Co z tego wynika

Połowa umów opiewa na kwotę między 502 tys. zł a 3,5 mln zł, a wartość środkowa to 1,3 mln zł.

Od 2022 do 2026 wartość środkowa wzrosła z 962 tys. zł do 1,1 mln zł.

Jak czytać te liczby

Kwota nie mówi wszystkiego: przy dostawie sprzętu liczy się, ile go i jakiej klasy, przy robotach — jaki zakres. Dwa kontrakty o tej samej wartości mogą dotyczyć zupełnie różnej skali zamówienia.

Jak rozkładają się wartości

70 7251 334 51340 534 154
Wartości umów: pudełko obejmuje połowę środkową, wąsy sięgają od pięciu do dziewięćdziesięciu pięciu procent

Pudełko obejmuje połowę umów, kreska w środku to wartość środkowa, a wąsy sięgają do wartości granicznych — pomijamy skrajne pięć procent z każdej strony, bo tam trafiają się pomyłki w publikacji. Skala jest logarytmiczna, bo umowy w jednej grupie potrafią różnić się tysiąckrotnie.

O ile różniły się oferty

Rzecz, której nie widać gdzie indziej

W typowym postępowaniu z tej grupy najdroższa oferta była 1,2 razy wyższa od najtańszej. W jednej czwartej postępowań różnica sięgała 1,9 razy.

Policzone z 49 postępowań, w których zamawiający podał widełki ofert. To jedyne miejsce, gdzie z publicznych ogłoszeń widać, jak bardzo firmy różniły się wyceną tego samego zamówienia.

Czego to nie mówi: czy różnica wynikała z konkurencji cenowej, czy z tego, że oferenci różnie zrozumieli zakres zamówienia. Duży rozrzut bywa też sygnałem, że opis przedmiotu był nieprecyzyjny.

Na tle innych grup w tej branży

Naprawy i konserwacja (gru3 579 916Naprawy i konserwacja (gru3 416 454Naprawy i konserwacja (gru2 105 366Naprawy i konserwacja (gru1 785 960Naprawy i konserwacja (gru1 692 294Konserwacja maszyn1 502 800Naprawy i konserwacja (gru1 334 513
Wartość środkowa umowy w grupach z tego samego działu CPV

Naprawy i konserwacja (grupa 5066) · Naprawy i konserwacja (grupa 5030) · Naprawy i konserwacja (grupa 5050) · Naprawy i konserwacja (grupa 5020) · Naprawy i konserwacja (grupa 5023) · Konserwacja maszyn ·

Jak zmieniały się wartości umów

962 tys zł1,5 mln zł1,4 mln zł1,5 mln zł1,1 mln zł20222023202420252026
Wartość środkowa umowy rok po roku

Czego to nie mówi: zmiana wartości środkowej nie jest wprost zmianą cen. Może wynikać z tego, że zamawiający kupują większe albo mniejsze partie, że zmienił się skład grupy, albo że w danym roku trafiło się kilka nietypowych zamówień. Przy stałej strukturze zamówień jest to jednak przybliżenie kierunku zmian — dokładniejszego publiczne dane nie pozwalają policzyć.

RokWartość środkowaKontraktów
2022962 tys. zł 25
20231,5 mln zł 185
20241,4 mln zł 183
20251,5 mln zł 222
20261,1 mln zł 174

Kto wygrywa te przetargi

  1. 1SERWIS POJAZDÓW SZYNOWYCH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA123
  2. 2PESA MIŃSK MAZOWIECKI SPÓŁKA AKCYJNA67
  3. 3PUBLIC TRANSPORT SERVICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ44
  4. 4TABOR DĘBICA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ26
  5. 5POLSKA GRUPA SERWISU KLIMATYZACJI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ22
  6. 6MWM RAIL SERVICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ22
  7. 7ZAKŁAD ELEKTROMECHANICZNY ELREM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ22
  8. 8KS SERWIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ20
  9. 9MODERTRANS POZNAŃ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ17
  10. 10KOLSAM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ16
Wykonawcy według liczby wygranych umów
#WykonawcaKontraktówInstytucjiŚr. ofert
1 SERWIS POJAZDÓW SZYNOWYCH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA 123 11 1,5
2 PESA MIŃSK MAZOWIECKI SPÓŁKA AKCYJNA 67 13 1,8
3 PUBLIC TRANSPORT SERVICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 44 14 2,0
4 TABOR DĘBICA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 26 2 2,3
5 POLSKA GRUPA SERWISU KLIMATYZACJI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 22 2 1,6
6 MWM RAIL SERVICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 22 4 1,2
7 ZAKŁAD ELEKTROMECHANICZNY ELREM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 22 2 2,6
8 KS SERWIS SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 20 1 1,4
9 MODERTRANS POZNAŃ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 17 4 1,1
10 KOLSAM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 16 2 1,1
11 JAROSŁAW WOLSKI 14 2 1,0
12 ENERGO MECHANIK SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 13 4 1,3
13 KNORR-BREMSE POLSKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 12 4 1,1
14 Arkadiusz Maziarz Projekty 11 1 1,6
15 POJAZDY SZYNOWE PESA BYDGOSZCZ SPÓŁKA AKCYJNA 11 3 1,4
16 ELKOM RENICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 9 1 2,6
17 ALSTOM POLSKA SPÓŁKA AKCYJNA 9 4 1,1
18 'NEWAG' SPÓŁKA AKCYJNA 9 7 1,4
19 KOLEJOWE PRZEDSIĘBIORSTWO REMONTOWO-PRODUKCYJNE KOLMECH SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 9 1 1,9
20 SAATZ SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 8 3 1,0

Kto kupuje najwięcej

ZamawiającyKontraktów
Polregio S.A. 254
PKP Polskie Linie Kolejowe Spółka Akcyjna 61
„PKP Intercity” Spółka Akcyjna 61
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu 29
Metro Warszawskie Sp. z o.o. 18
PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o. 17
Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. 14
Gdańskie Autobusy i Tramwaje Sp. z o.o. reprezentowana przez Pełnomocnika Grupa Doradcza Sienna Sp. z o.o. 13
Tramwaje Warszawskie sp. z o.o. 13
„Koleje Mazowieckie - KM” sp. z o. o. 12
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. we Wrocławiu 12
Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we Wrocławiu 12
Koleje Dolnośląskie S.A. 10
Koleje Śląskie sp. z o.o. 10
Województwo Wielkopolskie z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu 9

Co dokładnie kryje się w tej grupie

Pełne, ośmiocyfrowe kody CPV występujące w tych kontraktach. Im węższy kod, tym bardziej porównywalne zamówienia.

KodKontraktów
50222000511
5022000092
5022100072
5022130070
5022500059
502240008
502211006
502214005