Przejdź do treści
Finanse odczarowanePrzetargi po ludzku

Za ile wygrywa się przetargi

Konserwacja maszyn

Kod CPV 5053. Wartości 1 366 umów zawartych po rozstrzygnięciu postępowań powyżej progów unijnych — to kwota, na jaką opiewa umowa, a nie cena z oferty ani koszt jednostkowy.

1,5 mln złwartość środkowa umowy
530 tys. zł – 4,4 mln złprzedział połowy umów
8×rozpiętość między ćwiartkami
Co z tego wynika

Połowa umów opiewa na kwotę między 530 tys. zł a 4,4 mln zł, a wartość środkowa to 1,5 mln zł.

Od 2022 do 2026 wartość środkowa spadła z 7,2 mln zł do 1,4 mln zł.

Jak czytać te liczby

Kwota nie mówi wszystkiego: przy dostawie sprzętu liczy się, ile go i jakiej klasy, przy robotach — jaki zakres. Dwa kontrakty o tej samej wartości mogą dotyczyć zupełnie różnej skali zamówienia.

Jak rozkładają się wartości

83 2251 502 80014 601 516
Wartości umów: pudełko obejmuje połowę środkową, wąsy sięgają od pięciu do dziewięćdziesięciu pięciu procent

Pudełko obejmuje połowę umów, kreska w środku to wartość środkowa, a wąsy sięgają do wartości granicznych — pomijamy skrajne pięć procent z każdej strony, bo tam trafiają się pomyłki w publikacji. Skala jest logarytmiczna, bo umowy w jednej grupie potrafią różnić się tysiąckrotnie.

O ile różniły się oferty

Rzecz, której nie widać gdzie indziej

W typowym postępowaniu z tej grupy najdroższa oferta była 1,4 razy wyższa od najtańszej. W jednej czwartej postępowań różnica sięgała 1,9 razy.

Policzone z 66 postępowań, w których zamawiający podał widełki ofert. To jedyne miejsce, gdzie z publicznych ogłoszeń widać, jak bardzo firmy różniły się wyceną tego samego zamówienia.

Czego to nie mówi: czy różnica wynikała z konkurencji cenowej, czy z tego, że oferenci różnie zrozumieli zakres zamówienia. Duży rozrzut bywa też sygnałem, że opis przedmiotu był nieprecyzyjny.

Na tle innych grup w tej branży

Naprawy i konserwacja (gru3 579 916Naprawy i konserwacja (gru3 416 454Naprawy i konserwacja (gru2 105 366Naprawy i konserwacja (gru1 785 960Naprawy i konserwacja (gru1 692 294Konserwacja maszyn1 502 800Naprawy i konserwacja (gru1 334 513
Wartość środkowa umowy w grupach z tego samego działu CPV

Naprawy i konserwacja (grupa 5066) · Naprawy i konserwacja (grupa 5030) · Naprawy i konserwacja (grupa 5050) · Naprawy i konserwacja (grupa 5020) · Naprawy i konserwacja (grupa 5023) · Naprawy i konserwacja (grupa 5022)

Jak zmieniały się wartości umów

7,2 mln zł1,3 mln zł1,2 mln zł1,9 mln zł1,4 mln zł20222023202420252026
Wartość środkowa umowy rok po roku

Czego to nie mówi: zmiana wartości środkowej nie jest wprost zmianą cen. Może wynikać z tego, że zamawiający kupują większe albo mniejsze partie, że zmienił się skład grupy, albo że w danym roku trafiło się kilka nietypowych zamówień. Przy stałej strukturze zamówień jest to jednak przybliżenie kierunku zmian — dokładniejszego publiczne dane nie pozwalają policzyć.

RokWartość środkowaKontraktów
20227,2 mln zł 30
20231,3 mln zł 399
20241,2 mln zł 311
20251,9 mln zł 358
20261,4 mln zł 268

Kto wygrywa te przetargi

  1. 1"PIADREM" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ54
  2. 2ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE SPÓŁKA AKCYJNA38
  3. 3STARMET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ36
  4. 4GRENEVIA SPÓŁKA AKCYJNA34
  5. 5ALTRAD BABCOCK EUROPE SPÓŁKA AKCYJNA27
  6. 6"ENREM-POŁANIEC" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ25
  7. 7ZEC SERVICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ24
  8. 8ETHOSENERGY POLAND SPÓŁKA AKCYJNA21
  9. 9PIOTR CHWOŁKA21
  10. 10PRZEDSIĘBIORSTWO REMONTOWO MECHANICZNE "WREMGÓR" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ19
Wykonawcy według liczby wygranych umów
#WykonawcaKontraktówInstytucjiŚr. ofert
1 "PIADREM" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 54 3 3,3
2 ZAKŁADY REMONTOWE ENERGETYKI KATOWICE SPÓŁKA AKCYJNA 38 9 3,5
3 STARMET SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 36 2 2,4
4 GRENEVIA SPÓŁKA AKCYJNA 34 5 3,2
5 ALTRAD BABCOCK EUROPE SPÓŁKA AKCYJNA 27 9 2,9
6 "ENREM-POŁANIEC" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 25 6 3,6
7 ZEC SERVICE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 24 5 3,5
8 ETHOSENERGY POLAND SPÓŁKA AKCYJNA 21 8 1,2
9 PIOTR CHWOŁKA 21 2 2,3
10 PRZEDSIĘBIORSTWO REMONTOWO MECHANICZNE "WREMGÓR" SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 19 3 4,4
11 'HYDROTECH' SPÓŁKA AKCYJNA 19 3 3,3
12 ELPOREM I ELPOAUTOMATYKA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 16 1 2,6
13 REMA-GAD II SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 15 2 5,4
14 ECOL SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 15 7 1,3
15 BILFINGER MAINTENANCE POLAND SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 13 5 2,8
16 GE POWER SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 13 4 1,0
17 'FEROX-ENERGY-SYSTEMS' SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 13 7 1,3
18 PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-USŁUGOWE WAR-NO SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 13 2 2,5
19 ERBUD INDUSTRY CENTRUM SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 13 2 3,7
20 BAKERFIX SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 12 1 1,0

Kto kupuje najwięcej

ZamawiającyKontraktów
Polska Grupa Górnicza SA 337
Tauron Wydobycie S.A. 202
PGE Energia Ciepła S.A. 137
PGE Energia Ciepła S.A. 59
Enea Elektrownia Połaniec Spółka Akcyjna 56
Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. 36
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA 34
Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju, Zakład Wsparcia Produkcji 28
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. 24
3 Regionalna Baza Logistyczna 22
TAURON Wytwarzanie S.A. 19
Tauron Ekoenergia sp. z o.o. 19
TAURON Wytwarzanie S.A. 18
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie S.A. 18
Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. z siedzibą w Świerżach Górnych 17

Co dokładnie kryje się w tej grupie

Pełne, ośmiocyfrowe kody CPV występujące w tych kontraktach. Im węższy kod, tym bardziej porównywalne zamówienia.

KodKontraktów
50530000746
50532000213
50531000173
50531100171
5053230071
5053140060
5053240055
5053220024
5053130021
5053210019