Porównanie · Przemysł
GE Vernova czy RTX
Kurs obu spółek na jednej skali
Zmiana w procentach od początku okresu, nie cena w dolarach — inaczej spółka warta 500 dolarów za akcję przygniotłaby wykresem tę wartą 30, nic o niej nie mówiąc.
GEV · RTX
Jak czytać to zestawienie
Znacznik przy liczbie wskazuje wartość korzystniejszą dla danego wskaźnika — i tylko tam, gdzie kierunek czytania jest jednoznaczny. Przy kapitalizacji czy stopie podatkowej nie ma czegoś takiego jak lepiej, więc znacznika nie ma.
Więcej znaczników nie znaczy „lepsza spółka”. Dwie firmy z tej samej branży mogą mieć różne modele biznesowe i obie być zdrowe — sieć handlowa z marżą trzech procent nie jest gorsza od producenta oprogramowania z marżą trzydziestu. Zestawienie ma pomóc zobaczyć różnice, a nie wyłonić zwycięzcę.
Zanim porównasz liczby
GEV
Około 73% zysku netto pochodzi spoza działalności podstawowej (m.in. przeszacowania inwestycji, zdarzenia jednorazowe). Marża netto jest przez to wyższa od operacyjnej.
Spółka ma więcej gotówki niż długu — dług netto jest ujemny, więc wskaźniki zadłużenia czyta się odwrotnie niż zwykle.
RTX
Brak uwag wymagających wyjaśnienia.
Co mówią liczby
RTX ma 2,2 razy większe przychody: 96,0 mld USD wobec 44,0 mld USD przez ostatnie dwanaście miesięcy. Obie należą do tego samego sektora — Przemysł — więc wskaźniki da się zestawiać bezpośrednio.
Wyższy wskaźnik ceny do zysku ma RTX: 31,87 wobec 21,26 — rynek płaci więcej za każdego dolara zysku. Co ciekawe, wyżej wyceniana spółka ma niższą rentowność kapitału (11,84 % wobec 82,69 %) — taka wycena opiera się na oczekiwaniach co do przyszłości, a nie na tym, co widać w sprawozdaniu.
Wyższą marżę operacyjną ma RTX: 11,77 % wobec 6,42 %. W tej samej branży taka różnica zwykle bierze się z pozycji cenowej albo ze sprawności kosztowej, a nie z odmiennego modelu biznesu.
W przypadku GEV rentowność kapitału (82,69 %) jest wielokrotnie wyższa od rentowności aktywów (12,03 %). Taki rozjazd to ślad dźwigni albo skupu akcji własnych: kapitał w mianowniku jest mały, a nie zysk w liczniku wyjątkowo duży.
Szybszy wzrost przychodów ma GE Vernova: 16,91 % rok do roku wobec 11,63 %. Sam wskaźnik nie odróżnia jednak wzrostu wypracowanego od dokupionego razem z inną firmą.
Wyższe zadłużenie ma RTX: dług netto odpowiada 1,44 rocznego zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację, podczas gdy druga spółka (GEV) ma nadwyżkę gotówki nad długiem.
Wyższą stopę dywidendy ma RTX: 1,42 % wobec 0,24 %. Wypłata pochłania 45,17 % zysku, więc reszta zostaje w spółce.
Powyższe zdania powstają z danych i opisują to, co widać w sprawozdaniach — nie są oceną spółek ani wskazaniem, którą wybrać.
Wskaźniki obok siebie
| Wskaźnik | GEV | RTX |
|---|---|---|
| Kapitalizacja rynkowa Wartość wszystkich akcji spółki po bieżącym kursie. | 220,4 mld USD | 267,8 mld USD |
| Cena do zysku (C/Z) Ile dolarów płacisz za jednego dolara rocznego zysku spółki. | 21,26 | 31,87 |
| Cena do wartości księgowej (C/WK) Cena akcji odniesiona do wartości księgowej, czyli do tego, co zostałoby... | 17,58 | 3,77 |
| Cena do przychodów (C/P) Ile rynek płaci za jednego dolara rocznej sprzedaży. | 5,01 | 2,79 |
| EV/EBITDA Wartość przedsiębiorstwa odniesiona do zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. | 58,27 | 18,52 |
| Marża operacyjna Jaka część przychodów zostaje po kosztach prowadzenia biznesu, ale przed odsetkami i podatkami. | 6,42 % | 11,77 % |
| Marża netto Jaka część przychodów zostaje jako zysk po wszystkich kosztach, odsetkach i podatkach. | 23,54 % | 8,75 % |
| Rentowność kapitału własnego (ROE) Ile zysku rocznie przynosi każdy dolar kapitału włożonego przez akcjonariuszy. | 82,69 % | 11,84 % |
| Rentowność aktywów (ROA) Ile zysku przynosi każdy dolar majątku spółki, niezależnie od tego, czy sfinansowano... | 12,03 % | 4,76 % |
| Dynamika przychodów rok do roku O ile procent zmieniły się przychody wobec tych samych dwunastu miesięcy rok wcześniej. | 16,91 % | 11,63 % |
| Dynamika zysku netto rok do roku O ile procent zmienił się zysk netto wobec tego samego okresu rok wcześniej. | 508,45 % | 27,47 % |
| Dług netto do EBITDA Ile lat zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację potrzeba, żeby spłacić dług... | -3,92 | 1,44 |
| Płynność bieżąca Ile razy majątek obrotowy pokrywa zobowiązania wymagalne w ciągu roku. | 0,83 | 1,05 |
| Marża wolnych przepływów Jaka część przychodów zamienia się w gotówkę, która zostaje po opłaceniu inwestycji. | 38,86 % | 9,90 % |
| Jakość zysku (przepływy operacyjne do zysku netto) Ile gotówki z działalności operacyjnej przypada na jednego dolara wykazanego zysku netto. | 1,85 | 1,48 |
| Stopa dywidendy Jaki procent ceny akcji wróciło do akcjonariusza w postaci dywidend wypłaconych przez... | 0,24 % | 1,42 % |
| Udział dywidendy w zysku Jaka część zysku netto trafiła do akcjonariuszy jako dywidenda. | 4,57 % | 45,17 % |
| Punktacja Piotroskiego (0-9) Punktacja od zera do dziewięciu, sprawdzająca dziewięć prostych warunków: czy spółka... | 6 | 8 |
Wyniki roczne
GEV — przychody
ostatnie 12 miesięcy: 44,0 mld USD
RTX — przychody
ostatnie 12 miesięcy: 96,0 mld USD
Pełne dane każdej spółki: GE Vernova · RTX. Sposób liczenia opisuje metodologia, a znaczenie pojedynczych wskaźników — słownik.